Blog
Czym są podejścia terapeutyczne? Jakie wybrać?
Na teorię psychoterapeutyczną (zwaną również nurtem albo podejściem) składają się: sposób rozumienia klienta i jego trudności, jak przebiega proces psychoterapii oraz jak wygląda relacja terapeutyczna. Część psychoterapeutów łączy różne nurty, ale są też tacy, którzy pracują
w jednym, np. psychoanalitycy.
Niektóre źródła podają, że istnieje nawet kilkaset różnych podejść terapeutycznych, jednak Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wyróżnia pięć kategorii:
- Psychoanaliza i terapie psychodynamiczne. Nurty z tej kategorii najczęściej kojarzone są
z Zygmuntem Freudem, którego można uznać za “ojca współczesnej psychoterapii”. Podkreśla się w nich wpływ wczesnych wydarzeń z dzieciństwa i ich rolę w kształtowaniu się osobowości. Terapeuci, pracujący w podejściach z tej kategorii, skupiają się także na procesach nieświadomych (np. niewyrażonych pragnieniach, lękach, snach, itp.). - Terapie behawioralne. Nurty z tej kategorii opierają się na procesie uczenia się i jego roli
w zmianie problematycznego zachowania oraz nabyciu nowego, które jest bardziej sprzyjające. - Teorie poznawcze. W nurtach z tej kategorii przyjmuje się, że najistotniejszym elementem naszego dobrostanu są myśli i przekonania. Jednym z tych nurtów jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, która powstała na bazie wcześniej opisanych kategorii (behawioralnej i poznawczej). Praca w tym nurcie opiera się na zmianie dysfunkcyjnych myśli i zachowań.
- Terapie humanistyczne. Podstawowym założeniem podejść z tej kategorii jest przekonanie, że kluczowa dla osiągnięcia dobrostanu jest realizacja własnego potencjału. Aby to osiągnąć, pracuje się między innymi nad budowaniem podmiotowości i identyfikowaniem własnych zasobów i potrzeb. Najpopularniejszymi terapiami humanistycznymi są: terapia skoncentrowana na osobie, Gestalt i terapia egzystencjalna.
- Terapie integracyjne. Wielu psychoterapeutów łączy różne nurty i pracuje „integracyjnie”.
Uważam, że bogactwo różnych perspektyw rozumienia człowieka daje więcej możliwości pomocy i wsparcia osoby, która zgłasza się na psychoterapię. Zazwyczaj terapeuci wykształcają własny sposób pracy, w którym czują się swobodnie i autentycznie. Niezależnie od nurtu w jakim pracuje terapeuta, szczególnie istotna jest dobra relacja terapeutyczna, a także motywacja osoby do pracy nad sobą.